Sırbistan – Belgrad Gezisi

Sırbistan – Belgrad Gezisi

Sırbistan – Belgrad Gezisi

K.K.T.C. ve günü birlik Midilli seyahatlerime üvey evlat muamelesi yaparsak eğer, Belgrad gezimiz ilk yurt dışı seyahatim oldu. (K.K.T.C.’ye üvey evlat muamelesi yapmamdaki sebep, zaten ana dilin Türkçe olması ile ilgili.)

Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz bu geziyi 3 tam gün olarak planladık. Belgrad’ı kaleme aldığım bu yazıda, bu şehri 3 kelime ile özetleyeceğim; ucuz, lezzetli ve yeşil.

 • Ucuz: Evet ucuz. Yediğimiz en pahalı akşam yemeğinin yaklaşık olarak 3.000 dinar tuttuğunu ve bu tutarın da 100 TL bile etmediğini düşünürsek gayet uygun.
 • Lezzetli: Güzel bir et kültürleri var, fakat şunu söylemem gerek. Sipariş vermeden önce et hakkında soru sorunuz. Domuz eti sıklıkla tercih edilen bir et.
 • Yeşil: Zurnanın zırt dediği nokta. Kırsal kesimi bilemem ama şehir merkezinde 3 tane kocaman yeşil alan var. Park demeye kıyamıyorum, adeta mini orman.

Belgrad gezimize ait güzel bir video hazırladım, onu da buraya sıkıştırayım.

 

Belgrad’a neden gitmeli?

Güzel bir hafta sonu ya da 3 günlük kaçamak yapılacak bir şehir. İstanbul’a 1 saat 45 dakika uçak yolculuğu mesafesinde. Ülkemiz (İstanbul) şartlarına göre daha ucuz, daha sakin, daha SAYGILI bir şehir. Kafa dinlemek, güzel lezzetleri tatmak, Sava ve Tuna nehirlerini kendi gözlerinizle görmek, Nikola Tesla‘nın icatlarını deneyler eşliğinde incelemek veya gece hayatına kendinizi bırakmak için bile gidebilirsiniz. Hoş, bizim gece hayatı için pek enerjimiz kalmadı, orası ayrı bir konu. 🙂

IMG_4139
Tuna ve Sava nehirlerinin kesişim noktası
IMG_4073
Tesla sarmalı (Nikola Tesla Müzesi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz nasıl gitmeye karar verdik? Orada neler yaptık?

Denk geldiğimiz Pegasus’un kampanyasını, CepteTEB kampanyası ile birleştirince oldukça komik bir bedele (2 kişi) Belgrad’a gidiş dönüş uçak bileti aldık. Vizesiz gezilebilir ve ucuz olması sebebiyle bu şehir bizi kendisine çekti.
Belgrad’ta neler yaptık? St. Mark ve St. Sava katedrallerini gezdik, parklarda dinlendik ve oksijenin ne olduğunu, nasıl bir şey olduğunu hatırladık. Bol bol güzel yemekler yedik ve devamlı yürüdük. Ciddi anlamda yürüdük. Sırbistan ve bilim dünyası için özel biri olan Nikola Tesla’yı biraz daha yakından tanıma imkanı bulduk. İcatlarını deneyler eşliğinde izledik ve ağzımız açık kaldı. (En azından benim ağzım açık kaldı.)
Sava ve Tuna nehirlerinin kesiştiği noktaya gidip kendimize güzel bir manzara ziyafeti yaşattık. Kalemeydan’da bulunan hasar görmemiş ve çok iyi korunmuş kalesini gezdik. (Bu şehrin İstanbul ile ilgili bazı küçük ayrıntıları var. Örneğin Osmanlı zamanında ele geçirilen kalede Stanbul (İstanbul) kapısı var, bir diğer örneği ise ünlü meydanda bulunan Prens Mihailo heykelinin eliyle İstanbul’u işaret etmesi gibi.)

IMG_4020
St. Mark Kilisesi
IMG_4041
St. Sava Kilisesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Neleri tavsiye ederiz?

 • Eğer bilimle ilgiliyseniz (özellikle fizik dersine ilgi duyuyorsanız) Nikola Tesla Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.
 • Restaurant Volac’ta Hunter’s Basket (Geyik etinden yapılan bir yemek) yiyebilirsiniz.
 • Öğlen arasında neredeyse her köşe başında bulunan pizzacılardan büyük dilim pizza ile karnınızı doyurabilirsiniz.
 • Bisiklet kiralayıp sahil şeridinde bisiklete binebilirsiniz.
 • En fazla satılan Jelen ve Niksicko biralarını bolca içebilirsiniz. Evet ucuz.
 • Rakia dedikleri viski keskinliğinde shotları deneyebilirsiniz.
 • Bol bol parklarda oturup dinlenebilir ve St. Mark ve St. Sava katedrallerini görebilirsiniz. (St. Sava’nın restorasyonu devam ediyor.)
IMG_4049
Niksicko ve Jelen kardeşler
IMG_4208
Dinar zengini pozu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak şunu eklemekte fayda var. Belgrad’ın turizm şehri olmasından dolayı genç ve orta yaşlı nüfusun büyük bir çoğunluğu İngilizce biliyor. Bir diğer önemli bilgi ise paranızı tek seferde bozdurmayın, unutmayın her yerde döviz bürosu var ve doya doya gezmenize bakın.

Belgrad’a ait bazı lokasyonların isimleri ve Google Maps bağlantıları.

İyi eğlenceler.

Category : Gezilerim Tags : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 thoughts on “Sırbistan – Belgrad Gezisi

   1. çok güzel bi yazı olmuş dostum takip edicem.acabahiç gördün mü orda elektirikli motor veya bisiklet kiralama imkanımız var mı??

    1. Teşekkür ederim.
     Biz gitmeden önce bisiklet kiralamak için bir yer kestirmiştik gözümüze ama ihtiyaç duymadık sonrasında. Her yer öyle güzel yeşil yeşil ve dümdüz ki, yürüyerek dolaştık.
     İşinize yarar mı bilmem ama biz şöyle bir yeri gözümüze kestirmiştik. İsmi iBikeBelgrade
     Sava nehri kıyısında bir yer sanırım. Google maps’ten yerine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.